Wielu z nas sądzi, że rolety i żaluzje to względnie nowe wynalazki, jednak to błąd. Już w starożytnym Egipcie mogliśmy się spotkać z roletami, które Egipcjanie produkowali za pomocą naciągania trzciny, natomiast Japończycy byli zwolennikami żaluzji, które powstawały z bambusa.

Do dzisiejszego dnia rolety i żaluzje łączy kilka rzeczy, a mianowicie

mogą one samodzielnie zdobić okno lub być modnym uzupełnieniem zasłon czy firanek
żaluzje jak i rolety możemy dopasować do własnych potrzeb i upodobań
Ale zaraz, co z różnicami? W dalszej części tekstu dowiemy co poróżnia rolety od żaluzji, przyjrzymy się obu rozwiązaniom i postaramy się wybrać to co jest wygodniejsze i estetyczniejsze.

W pierwszej kolejności: materiał

Rolety zazwyczaj projektuje się z wysokiej jakości materiałów m.in bawełny i lnu, które są materiałami naturalnymi lub polamidu i poliestru, które są włóknami syntetycznymi. Znaczna część rolet jest pokryta specjalną powłoką, dzięki czemu rolety są odporne na zabrudzenia, wilgoć czy płowienie

Spoglądając zaś na materiały, z których wykonane są żaluzje śmiało można rzec, że są daleko w tyle za roletami. Żaluzje do niedawna wykonywane były z aluminium, którego największą wadą byłą bardzo szybkie nagrzewanie się od słońca. Obecnie na rynku spotkać można żaluzje wykonane z nieco lepszych materiałów takich jak tworzywa sztuczne, drewno czy materiały skóropodobne, które mimo wszystko i tak są daleko w tyle za roletami.

Druga sprawa: nasłonecznienie

W dawniejszych czasach wszystkie rolety miały podobne właściwości, które nie zaskakiwały super rozwiązaniami, a dziś? Dziś wszystko jest inaczej! Totalnym hitem są rolety pokryte z jednej strony warstwą perłową, która odbija promienie słoneczne przez co pomieszczenia aż tak się nie nagrzewają. Osoby szukające mocnego przyciemnienia wnętrza powinny wybrać rolety z podgumowaną warstwą natomiast osoby szukające tylko delikatnego przyciemnienia wnętrza powinny skłonić się ku roletom z delikatnego materiału o niskiej gramaturze.

Hitem stały się ostatnio rolety dzień-noc, których jaśniejsze pasy wpuszczają promienie słoneczne do pomieszczenia a ciemniejsze je tłumią przez co można regulować poziom nasłonecznienia w pokoju. Rolety duolight, czyli dzień-noc, są odpowiednikiem głównej zalety żaluzji czyli możliwością dostosowywania wpadania promieni słonecznych, dlatego właśnie żaluzje górują nad roletami pod względem dostosowywania jasności pomieszczeń z użyciem światła naturalnego. Dodatkową zaletą żaluzji jest to, że producenci zadbali o to, aby żaluzje wykonane z tworzyw sztucznych zostały pokryte z zewnętrznej strony powłoką, która odbija promienie słoneczne, przez co pomieszczenie tak szybko się nie nagrzewa.

Po trzecie: wygląd

Proste rolety doskonale dopasowują się do wnętrza, są minimalistyczne przez co nie zakłócają ducha aranżacji. Barwne, wzorzyste rolety zaś dodadzą ducha w pokojach małych marzycieli. W bogato zdobionych wnętrzach można zastosować rolety rzymskie lub weneckie. Te pierwsze są o wiele bardziej dekoracyjne więc jeśli zależy nam na utrzymaniu bogatego wyglądu wnętrza z pewnością przypadną nam do gustu.

Żaluzje są o wiele skromniejsze. Drewniane modele biją rekordy popularności ponieważ ich minimalistyczny wygląd dopasowuje się do każdego wnętrza, produkt ten w szczególności przypadł do gustu zwolennikom naturalnych surowców. Natomiast żaluzje skóropodobne, które swoją drogą są nowością na rynku, pokochają osoby aranżujące pomieszczenia w stylu nowoczesnym.

Kolejny aspekt: czyszczenie

Rolety pokryte apreturą są odporne na brud, jednak czasami nawet i one wymagają odświeżenia co wbrew pozorom nie jest trudne, bo należy je tylko przetrzeć szmatką i zostawić do całkowitego wyschnięcia materiału. Rolety dzień-noc najlepiej czyścić odkurzaczem z końcówką wykonaną ze szczotki. Jedynymi roletami, które nadają się do prania mechanicznego to rolety rzymskie, których konstrukcja jest na tyle łatwa, że pozwala nam bez trudu zdjąc materiał i wyprać w pralce, jedyną rzeczą o której warto pamiętać to bardzo delikatny program i bardzo niska temperatura, niedostosowanie się do tych zaleceń może spowodować zniszczenie rolety, czego oczywiście każdy z nas chce uniknąć.

Żaluzje..Utrzymanie ich w czystości jest naprawdę trudnym zadaniem. Bardzo szybko zbiera się na nich kurz, przez co odradza się je osobą mającym alergię. Najprostszym sposobem na czyszczenie żaluzji jest czyszczenie ich za pomocą tak zwanych „palczastych” szczotek, których budowa pozwala nam na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc między lamelkami. Dobrym rozwiązaniem, jeśli pozwala nam na to konstrukcja i sposób wykonania, jest zdejmowanie co jakiś czas żaluzji z okna i mycie ich wodą z użyciem delikatnego detergentu.

Porównując jedno i drugie rozwiązanie możemy zauważyć wiele różnic. Rolety mogą być zarówno dopełnieniem wnętrza, jak i budować w nich atmosferę, natomiast żaluzje będą bardzo dyskretnym dopełnieniem wnętrza, które naprawdę dobrze potrafi manewrować światłem. Co wybrać? Tak naprawdę zależ to od upodobań każdego z nas, każdy ma indywidualną wizję pomieszczenia i aranżację o której marzy.

 

Ta domena jest na sprzedaż

Kup domenę
X