Wybór stolarki okiennej do domu lub mieszkania nie jest rzeczą łatwą. Na rynku znaleźć można wiele różnych rozwiązań. Obecnie największą popularnością cieszą się okna plastikowe, jednak coraz częściej klienci pytają również o okna drewniane, które stopniowo wracają do łask. Warto więc przyjrzeć się obu produktom, by przekonać się, które rozwiązanie jest lepsze.

Pierwsze okna plastikowe zaczęły pojawiać się w Polsce jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Dopiero jednak po przemianach ustrojowych produkty te zaczęły się upowszechniać i stopniowo wypierać przestarzałą stolarkę drewnianą. Popularność okien pcv wynika przede wszystkim z ich wielu zalet. Najważniejszym kryterium jakie większość osób bierze pod uwagę jest cena. Okna plastikowe są zdecydowanie tańsze w zakupie od alternatywnych rozwiązań. Zarówno stolarka drewniana jak i aluminiowa jest sporo droższa. Co ważne, w zamian za niską cenę otrzymuje się produkt solidny oraz trwały. Prawidłowo zamontowane profile mogą być z powodzeniem użytkowane przez kilkadziesiąt lat. Nie wymagają przy tym żadnych zabiegów konserwacyjnych, a jedynie regularnego czyszczenia. Chociaż polichlorek winylu, z którego wykonuje się stolarkę plastikową jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w mocno nasłonecznionych miejscach może czasem ulec wyblaknięciu. Niewątpliwą zaletą okien plastikowych, która sprawia, że ich montaż jest stosunkowo szybki oraz łatwy jest ich niska waga. Dzięki budowie komorowej okna te są zdecydowanie lżejsze od stolarki drewnianej. Z drugiej jednak strony komorowa budowa ma również swoje wady. Przede wszystkim wpływa na poziom przenikania ciepła. Pewnym problemem może być również odkształcanie się profili. Zdarza się, że pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury profile pcv mogą ulegać naprężeniom, którym towarzyszą nieprzyjemne skrzypienia i trzeszczenia. Problem ten udało się po części rozwiązać stosując stalowe wzmocnienia, jednak decydując się na ten rodzaj stolarki trzeba liczyć się z nieprzyjemnymi efektami dźwiękowymi.

Jeżeli chodzi o okna drewniane to ich najważniejszą zaletą jest piękny wygląd, za który wiele osób jest gotowych zapłacić wyższą cenę. Jednak nowoczesna stolarka drewniana to również wiele innych zalet, o których warto wspomnieć. Dzięki temu, że produkcja okien drewnianych nie podlega aż takiej automatyzacji jak wytwarzanie profili pcv, klienci mają możliwość zamawiania dowolnych rozmiarów i kształtów. Jest to niezwykle istotna cecha, która umożliwia tworzenie i realizację złożonych projektów. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, okna drewniane skutecznie chronią przed utratą ciepła, zapewniając przy tym dobre tłumienie odgłosów dobiegających z otoczenia. Niewątpliwą zaletą stolarki okiennej jest również możliwość jej naprawy w przypadku pojawienia się uszkodzeń. Taka możliwość nie występuje w przypadku okien plastikowych, gdzie powstałych rys i zadrapań nie da się usunąć. W związku z tym, że drewno jest materiałem naturalnym, wymaga regularnej konserwacji, którą należy przeprowadzać raz na kilka lat. Z drugiej jednak strony odpowiednio pielęgnowane okno drewniane będzie służyło nawet przez 150 lat, co dla stolarki pcv jest wynikiem nieosiągalnym.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie powiedzieć, które okna są lepsze. Zarówno stolarka drewniana jak i plastikowa mają swoje zalety i wady. Jeżeli chodzi o jakość to wydaje się, że oba produkty są porównywalne. Na korzyść okien pcv działa z pewnością niższa cena, z kolei okna drewniane charakteryzuje ładniejszy wygląd. Z pewnością jedne jak i drugie produkty są godne polecenia, a wybór któregoś z nich będzie uzależniony w dużym stopniu od indywidualnych preferencji.

Ta domena jest na sprzedaż

Kup domenę
X