Mycie okien – jak robić to dobrze? To dość częste pytanie zadawane przez osoby, które same muszą się uporać z tą czynnością. Otóż, wydaje się, że zadanie to jest banalnie proste. W końcu, wystarczy wziąć do ręki tylko ściereczkę, namoczyć ją w ciepłej wodzie z płynem i po sprawie. Jednak prawda jest taka, że tylko z pozoru jest to takie łatwe. Ile razy zdarzyło się umyć okna i po czasie zauważyć, że na powierzchni szyb znajdują się nieestetyczne smugi? Pewnie kilka, jak nie kilkanaście. I właśnie ze względu także na to, że wiosenny sezon na mycie okien został już dawno rozpoczęty, warto poznać kilka skutecznych sposobów, jak robić to dobrze i sprawnie.

Po pierwsze, należy się zastanowić nad tym, czym chce się umyć okna. Można do tego zastosować wodę wymieszaną z płynem do naczyń; rozcieńczoną wodę z octem w stosunku 1:1 lub wodę wymieszaną z sokiem z cytryny. Istnieje wiele opcji wyboru, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednym wystarczy woda z płynem do naczyń, inni będą zwolennikami wody z octem, a jeszcze innym taki ostry zapach będzie przeszkadzał, więc wybiorą wodę z sokiem z cytryny. Jedno jest jednak pewne – każdy z wymienionych sposobów jest tak samo dobry.

Istotny jest także sposób wycierania. Można to robić za pomocą ręczników papierowych lub ściereczek z mikrofibry. Ważne jest jednak to, aby wybierać rzeczy tylko dobrej jakości, gdyż niektóre z tanich ręczników papierowych mogą zostawiać smugi oraz części włókien. Niestety, po czymś takim, okna będą nadawać się jedynie do ponownego umycia. Istnieje możliwość zaopatrzenia się także w myjkę z gumową ściągaczką do wody. Taki produkt może znacznie ułatwić czyszczenie, a ponadto zbiera on wodę z szyb bez pozostawiania śladów. Oczywiście, na rynku są dostępne jeszcze takie produkty jak chociażby elektryczna myjka, która jest w stanie usunąć brud z nawet bardzo trudnych miejsc. Jednym z nich jest łączenie szyby z futryną.

Jesli chodzi o przydatne sposoby na pozbycie się smug, należy do nich wytarcie szyb… gazetami. Brzmi dość zabawnie, prawda? Jednak jest bardzo efektywne. Istotne w tym przypadku jest jedynie to, żeby gazety były szare, a nie kolorowe. Wycieranie szyb gazetami jest także łatwym sposobem na nabłyszczenie okien. Do tej czynności można również użyć wody rozcieńczonej z płynem do płukania tkanin. Warto zaznaczyć, że długi czas po takim zastosowaniu, na szybach nie będzie osadzał się kurz ani brud.

Duże znaczenie dla mycia okien ma także pora roku, w której chce się to zrobić. Otóż, okazuje się, iż nie należy tego robić, kiedy na dworze jest bardzo upalnie. Wysoka temperatura sprawia, że okna może i wysychają szybciej, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na szybie powstaną smugi. Nie powinno się myć okien także wtedy, kiedy panują niskie temperatury. Wbrew pozorom, bardzo wpływa to na stan techniczny szyb i przez to, szkło może ulec pęknięciu.

Pewnie każda z osób, która regularnie wykonuje czynność mycia okien, ma swoje sprawdzone sposoby. Jak wiadomo – ile osób, tyle sposobów. Jednak, wymienione wyżej zasady sprawiają, że czyszczenie okien będzie się wykonywać nie tylko sprawnie, ale także efektywnie. Bowiem pomimo tego, że mało kto jest zwolennikiem tej czynności, ona także może być w pewien sposób przyjemna.

Ta domena jest na sprzedaż

Kup domenę
X