Jednym z kłopotów każdego z nas jest włamanie do mieszkania. Dlatego też jeżeli nie mieszka się na wysokim piętrze to zabezpieczenie okien powinno być podstawą ponieważ większość włamań następuje właśnie przez okna. Podstawowe okna dość łatwo wypchnąć bez wybijania szyby i robienia zbytniego hałasu.

Jakie są najpopularniejsze sposoby działań złodzieja?
– wypchnięcie skrzydła okiennego
– wejście przez otwarte okno
– wyważenie klamki
– wybicie szyby

W związku z tym warto zastosować różne zabezpieczenia, które spowolnią działania złodzieja bądź też po prostu go zniechęcą.

Szyby utrudniające włamania
Im więcej warstw szkła i folii tym szyba jest odporniejsza na przebicie. Istnieją różne klasy twardości O1 i O2 oraz od P1 do P9. Im wyższy numer tym większa odporność szyby.
P1 i P2 – Są to nieznacznie wzmocnione szyby, które stanowią pewne utrudnienie przy ich forsowaniu
P3 i P4 – Są to szyby potocznie nazywane antywłamaniowymi. Są one bardzo trudne do przebicia na wylot.

Okucia antywłamaniowe
Najczęściej zamawiane są zaraz przy zakupie okien, jednak w niektórych przypadkach specjalne okucia mogą zostać dokupione i zamontowane. Wyróżnia się między innymi takie okucia jak:
– trzpienie bądź rolki grzybkowe – trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy. Dzięki cylindrycznemu kształtowi nie wysuną się z zaczepów.
– klamki zamykane na klucz – aby otworzyć okno najpierw należy otworzyć klamkę
– wkładki uniemożliwiające rozwiercenie
Im więcej elementów zostanie zamontowane w oknie tym trudniej będzie się przez nie włamać.

Rolety antywłamaniowe
Rolety antywłamaniowe posiadają specjalny pancerz, prowadnice oraz wieszaki blokujące. Są one bardziej wytrzymałe od klasycznych rozwiązań ponieważ składają się z dwuściennych profili aluminiowych. Są one usztywnione żywicą poliestrową. Dzięki odpowiednio grubym ścianom są one odporne na zginanie. Tego typu rozwiązanie pozwala zabezpieczyć okno przed dostaniem się złodzieja do niego.

Kraty
Jest to alternatywa dla rolet w przypadku gdy wytrzymałość ram okiennych bądź też zamknięć nie jest wystarczająca. Im większy stopień zagrożenia włamaniem tym grubsze kraty powinny być zastosowane. W przypadku gdy zagrożenie nie jest duże to w większości przypadków starczą kraty wykonane z prętów o średnicy 8-10 mm. W przypadku gdy zagrożenie jest większe to dobrze jest zainwestować w kraty o prętach mających średnicę 18-20 mm czy też kraty wewnętrzne. Bardzo istotną kwestią jest także rozstaw pomiędzy prętami. Im grubsze pręty tym spokojnie można je rozstawiać szerzej. Im chudsze pręty tym powinny znajdować się częściej.

Jak widać zabezpieczenie okien wcale nie jest takie proste i w zależności od stopnia zagrożenia trzeba zastosować różne rozwiązania. Jednak inwestując w zabezpieczenia okien balkonowych czy też tych do pokoi nie można zapominać o oknach do piwnicy, które w większości przypadków są najsłabszym ogniwem i umożliwiają swobodne wejście do domu. Jeśli nasz dom wyposażony jest w okna na poddasze również należy zadbać o nie, aby nie ułatwiały zajęcia złodziejowi.

Ta domena jest na sprzedaż

Kup domenę
X