Ceny opału i gazu są coraz większe, a ogrzewanie elektryczne wciąż nie wydaje się dobrą opcją, z uwagi na jeszcze większe niż gazu ceny energii elektrycznej. Trzeba więc szukać oszczędności na ogrzewaniu, tak by po prostu zużywać mniej opału. Jak to zrobić? Są różne sposoby, ale najłatwiejszym wydaje się ocieplenie budynku. Składają się na to dwie rzeczy: Pierwsza to obłożenie ścian styropianem i poddasza wełną mineralną. Nie można jednak zapominać o drugim aspekcie, jakim jest wymiana okien na termoizolacyjne. Jak znaleźć takie okna i skąd będziemy wiedzieć, że właśnie te są najlepsze? O tym w dalszej części.

Pierwszą rzeczą na jaką powinno się zwracać uwagę wybierając okna, to współczynnik termoizolacyjności. Jest on wyrażony w watach na centymetr kwadratowy, to znaczy ile watów energii cieplnej ucieka z naszego domu bądź mieszkania na każdy centymetr kwadratowy powierzchni okna. Znając wymiary można łatwo wyliczyć wspomniany współczynnik termoizolacyjny. Oczywiście im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej. Nie zawsze producent podaje go na pierwszym miejscu, zwłaszcza wtedy, gdy są to jedne z tańszych okien, które nie są zbyt szczelne. Takie produkty lepiej omijajmy, ponieważ nie wiemy tak naprawdę jakie przyniosą nam oszczędności. Producenci, którzy naprawdę robią dobre okna, zawsze podają nam ile ciepła będzie przez nie uciekać, dzięki temu wiemy co kupujemy. Możemy na tej podstawie oszacować ucieczkę ciepła w całym domu bądź mieszkaniu, co da nam pogląd na przybliżoną kwotę, jaką zapłacimy za ogrzewanie.

Jeżeli chodzi o inne elementy okien, na które warto zwracać uwagę, to są to przede wszystkim uszczelnienia. Większość okien posiada dwie uszczelki, jedną zewnętrzną i drugą wewnętrzną. Są jednak też takie okna, które mają dodatkową, trzecią uszczelkę. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że gdy dojdzie do jakiegoś zużycia się uszczelnień, bądź ich uszkodzenia, to wciąż termoizolacyjność pozostanie na dobrym poziomie. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonana jest rama okna, oraz rama samych okiennic, a także szyba. Najczęściej wszystko wykonywane jest z PCV, ale wciąż jest to dobry materiał uszczelniający i nie ma powodów by tutaj szukać dziury w całym. Chodzi o grubość elementów wykonanych z tworzywa, ponieważ to będzie bezpośrednio oddziaływać na ucieczkę ciepła. Łatwo to zauważyć zimą, gdy ramy i szyby bywają tak zimne, że aż skrapla się na nich para wodna. To niedobry efekt, pokazuje, że okno jednak przepuszcza sporo ciepła. Czasami stosowane są potrójne szyby, po to aby ten efekt nie występował, lub by był zminimalizowany na tyle, ile się da.

Jak widać, termoizolacyjność okien może być bardzo różna, a ma to bezpośredni wpływ na kwoty, jakie przyjdzie nam płacić za ogrzewanie. Dlatego też powinniśmy zawsze zwracać uwagę na współczynnik termoizolacyjny i wybierać takie produkty, które mają go na najlepszym poziomie. Na oknach nie ma co oszczędzać, w końcu kupujemy na na długie dziesięciolecia. Cena dobrych okien zwróci się nam w późniejszych latach, gdy będziemy już mieszkać i ogrzewać dom. Zwróci się i to z ogromną nawiązką.

Ta domena jest na sprzedaż

Kup domenę
X